Aktuality


Starý kotel za nový, ekologický: pomáhají dotace od státu

Stovky tisíc českých domácností čeká výměna kotle na tuhá paliva za nový, vyhovující přísnějším ekologickým normám. Důvodem je novela zákona o ochraně ovzduší, která vstoupila v platnost 1. září 2012. Výměnu starých kotlů za nové ekologické podporuje stát. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) od roku 2012 poslalo miliónové dotace především do Moravskoslezského kraje (celkem již 160 miliónů korun), který má s kvalitou ovzduší dlouhodobě největší problémy. Na začátku září vyčerpal 40miliónovou dotaci na tento účel i Středočeský kraj a dvacetimiliónovou dotaci letos čerpal i Ústecký kraj. Zájem o státní podporu projevily už i kraje Královéhradecký a Jihočeský. MŽP je připraveno přidat do programu další peníze, které budou připraveny pro všechny kraje, které o to budou mít zájem. MŽP do tohoto programu alokuje do konce roku 80 milionů korun pro celou republiku, v příštím roce pak stát určí na program 100 milionů.

Na co se musí majitelé starších kotlů připravit  
Mnoho českých domácností bude muset vyměnit svůj stávající kotel za nový. Díky platnosti novely zákona o ochraně ovzduší již v roce 2022 nebude možné provozovat současné kotle na tuhá paliva, které přísnějším emisním normám nevyhovují. Povinnost výměny kotlů na tuhá paliva se týká veškerých spalovacích zdrojů, které nebudou splňovat emisní limity a mají tepelný příkon od 10 kW do 300 kW. V praxi tedy lidé budou muset investovat do nového kotle s nižšími emisemi. Získají však modernější, úspornější a ekologičtější zařízení.

Proč bude nutné staré kotle vyměnit
Novela zákona o ochraně ovzduší nařizuje do konce roku 2016 provést autorizovanou revizi kotlů na tuhá paliva a od ledna 2017 jsou majitelé povinni na vyžádání obecního úřadu předložit doklad o této revizi. Při nedodržení termínu jim hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Od září 2022 budou mít domácnosti povinnost na základě těchto revizí prokázat, že jejich kotel normám vyhovuje a splňuje podmínky třetí emisní třídy. V opačném případě jim bude hrozit pokuta až 50 000 korun. Kontrolním orgánem přitom bude příslušný obecní úřad. Zákon vlastně provozování starších nevyhovujících kotlů přímo nezakáže, v praxi však už jejich provoz nebude kvůli velkým sankcím možný a lidé si budou muset pořídit kotel nový.

Co přesně znamenají emisní třídy kotlů
Emisní třídy specifikují účinnost a míru vypouštěných emisí kotlů na tuhá paliva podle normy ČSN EN 303-5. Současné kotle první a druhé emisní třídy jsou již považovány za zastaralé, od ledna 2014 je již nebude možné koupit a od roku 2022 ani provozovat. V té době už bude možné používat jen úspornější a ekologičtější kotle třetí a vyšší emisní třídy. Ty jsou samozřejmě v prodeji už dnes. Pokud si tedy lidé pořizují nový kotel a nechtějí jej po deseti letech opět měnit za nový, měli by dát těmto modernějším zařízením přednost.

Jak lidé poznají, že nový kotel přísnější normu splňuje
O tom, jaké emisní třídy kotel splňuje, by měl poskytnout informace každý kvalitní prodejce. Patřičné informace jsou také uvedeny v technických specifikacích daného zařízení. Pravdou však je, že kotle, které přísnější emisní normy splňují, se v současnosti hledají hůře. Výrobci jich zatím na trhu moc nenabízejí.

Na co by si lidé měli při výběru kotle ještě dávat pozor
Někteří výrobci začínají nabízet takzvané přestavbové sady, s jejichž pomocí je možné starší kotel modifikovat tak, aby třetí emisní třídě vyhovoval. Koupě kotle první a druhé emisní třídy a následné pořízení přestavbové sady však nemusí být v delším časovém horizontu finančně výhodné. Zákazník si totiž nejdříve koupí nový kotel s nižší emisní třídou a pak musí ještě investovat do přestavbového kitu. Navíc tato přestavba nemusí být jednoduchá. Osobně bych proto vždy doporučoval investici do moderního kotle, který již dnes přísnější normy splňuje.

Jak velká je nutnost výměny kotlů a budou nové kotle dražší?
Zákon by měl především napravit situaci, kdy jeden nepřizpůsobivý občan je svým jednáním schopen zamořit půl vesnice. Do nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy je totiž možno přikládat i odpady a nevyhovující či zakázaná paliva. To u moderních kotlů s automatickým přikládáním nelze nebo je to velmi složité. Moderní topná zařízení by životní prostředí v těchto obcích mohla výrazně zlepšit. Cílem nových předpisů je tedy mimo jiné i zlepšení ovzduší v menších městech a na vesnicích. Modernější kotle jsou navíc účinnější a úspornější, jejich koupě se proto domácnostem vyplatí. Investice do nového kotle nebude tak velkým zásahem do rodinného rozpočtu, jak se někdy tvrdí. Na trhu jsou již k dostání i poměrně levné kotle na uhlí či dřevo s nízkými emisemi podle požadavků zákona.

Kolika domácností se opatření dotkne
Podle údajů z posledního sčítání lidu se novela dotkne cca 650 000 domácností v ČR. Odhaduje se, že dnes přibližně půl milionu domácností používá do budoucna nevyhovující kotle z 1. nebo 2. třídy podle ČSN EN 303-5 a pouze dalších cca 150 000 domácností má kotle z 3. nebo vyšší třídy, tedy v budoucnu vyhovujících.

Stát na nové kotle přispívá
Výměnu starých kotlů za nové ekologické podporuje stát. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) od roku 2012 poslalo miliónové dotace především do Moravskoslezského kraje (celkem již 160 miliónů korun), který má s kvalitou ovzduší dlouhodobě největší problémy. Na začátku září vyčerpal 40miliónovou dotaci na tento účel Středočeský kraj a dvacetimiliónovou dotaci už letos čerpal i Ústecký kraj. Zájem o státní podporu projevily už i kraje Královéhradecký a Jihočeský.

MŽP je připraveno uvolnit další peníze
MŽP je připraveno přidat do programu další peníze, které budou připraveny pro všechny kraje, které o to budou mít zájem. Pro všechny kraje také shodně platí, že 50 procent nákladů hradí stát a zbylých 50 procent jde z krajské kasy. Novinkou čtvrté výzvy je i to, že umožňuje snazší zapojení obcí. Ministerstvo do tohoto programu alokuje do konce roku 80 milionů korun pro celou republiku, v příštím roce pak stát určí na program 100 milionů. Program bude také rozšířen na širší škálu kotlů, pokračuje podpora přechodu na modernější typy kotlů na pevné palivo, a to včetně kotlů zplyňovacích. Krom kotlů na uhlí se podpora bude týkat i kotlů využívajících k topení pelety. Podporu získají i lidé nakupující nové plynové kotle. Státní příspěvek z takzvaných kotlíkových dotací činí obvykle asi 50 procent kupní ceny kotle, jeho maximální výše může být pro určité typy kotlů až 60 tisíc korun.

Přehled termínů a změn v provozu kotlů na tuhá paliva
Září 2012 – Začíná platit nový zákon o ochraně ovzduší
Leden 2014 – Končí prodej kotlů na tuhá paliva splňujících podmínky 1. a 2. emisní třídy (dnes je 5 emisních tříd). Od ledna se smí prodávat jen kotle emisní třídy 3. a vyšší. Jakou má kotel emisní třídu, byste měli zjistit na jeho štítku či v technické dokumentaci.
Prosinec 2016 – Všechny kotle musí projít autorizovanou revizí.
Leden 2017 – Počínaje tímto datem jsou majitelé povinni na vyžádání obecního úřadu předložit doklad o revizi kotle na tuhá paliva. V revizi bude uvedena i emisní třída kotle.  Kdo revizi nepředloží, hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun. Odhadovaná cena za revizi je asi 1500 korun. Revize bude povinná jednou za dva roky.
Leden 2018 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva 3. emisní třídy. Budou se smět prodávat již jen kotle s emisní třídou 4 a výše (s účinností alespoň 82%).
Září 2022 – Začne platit zákaz topení v kotlích 1. a 2. třídy. Bude se moci topit jen v kotlích 3. emisní třídy a vyšší (účinnost kotle musí být alespoň 73%, dnes je požadovaná účinnost 55%). Kdo bude po 1. 9. 2022 topit v nevyhovujícím kotli, dostane pokutu až 50 tisíc korun. Pokud účinnost kotle neprokáže revizí, pokuta je až 20 tisíc korun. Stejně tak bude hrozit pokuta 50 tisíc korun za topení nevyhovujícími palivy (odpadky, kaly atd.).  


Výhody nákupu u nás

krabice

Platební kartou můžete platit nejen na pobočce, ale také u řidiče při převzetí paliva.

krabice

Námi nabízený sortiment paliv je možné také objednat v našem e-shopu

Odborně školení pracovníci

Ledvické uhlí nakládáme a vozíme přímo z vagonu

Doprava

Veškeré zboží Vám levně dovezeme až domů

Vrácení

Dotazy zodpovíme na lince 602 489 489

Emailový zpravodaj Email 3 500 zákazníků získává extra slevy a novinky emailem. Přidejte se k nim.

Naše pobočky

Křinec 602 489 489
Chvaletice 602 489 489
Jaroměř 602 489 489
Letohrad 602 489 489
Hrušová 602 489 489
Písečná 602 489 489
Mohelnice 602 489 489

Doporučujeme

kominy.cz
Mapa poboček